Gombóc mondja

Gombóc mondja

Fizetésemelés? Kinek?

2016. február 29. - gomboc r2r

Orbán Viktor az évértékelőjén beszélt arról, hogy milyen jól teljesít (szerinte) a magyar gazdaság, több pénze van az államnak, mint bármikor, s úgy egyáltalán, jobban élünk, mint 4 éve. Lehet, hogy Felcsúton igaz is ez a megállapítás, de az ország többi részén valahogy nem ezt érzik az emberek. A kérdés az, hogy arrafelé annyira el vannak foglalva, hogy nem látják ezeket, vagy csak egyszerűen nem akarnak foglalkozni az egésszel?

Mivel az előbbi egyszerűen lehetetlen, így csak az utóbbit tudom elképzelni. Miért lehetetlen? Hónapok óta másról sem szólnak a hírek, csak hogy problémák vannak. Hol? Hát például Miskolcon most volt közlekedési sztrájk, mivel elmaradt a dolgozók fizetésének az emelése. Ígéret volt, kifizetés nem. A Fidesz által kreált sztrájktörvénynek hála gyakorlatilag semmi értelme nem volt a sztrájknak, mivel a szolgáltatást fenn kellett tartani. (Pedig emlékszünk még, hogy az MSZP kormány alatt bebizonyították a közlekedési dolgozók, hogy egy sztrájkkal valóban fel lehet hívni a figyelmet a problémákra.)

Aztán ott vannak a volán dolgozók, akiknek konkrétan 1%-os béremelési javaslatot tettek, amit nyilvánvalóan nem fogadtak el. Röhejes mérték. Elméletileg az a célja a kormánynak, hogy elérjük Ausztria szintjét, az 1%-os béremelésekkel 400 év alatt sikerülne is, ha Ausztria mozdulatlanul állna, de tudjuk jól, hogy ez lehetetlen. Nem hogy Ausztriát nem fogjuk így utolérni, de még a régiós országokkal sem tudjuk tartani a tempót. Nem csoda, hogy a volán dolgozók is sztrájkot hirdettek márciusra, mert mást nem tudnak csinálni.

Hasonlóan járt el a vasút is. Volt pofájuk 0,5%-os béremelést ajánlani a dolgozóknak (később felmentek 2-ig...), mikor a vezetők fizetését éppen akkor emelték a többszörösére. Az mindegy, hogy akkora hiány van a vasútnál munkaerőből, hogy évekig is eltarthat a pótlás, az egyszerű munkavállaló nem számít, meg is dögölhet. Az nem számít, hogy ha így állnak a munkavállalókhoz, akkor 5 éven belül olyan hiány lehet a szakmában, hogy veszélybe kerülhet a vasúti forgalom fenntartása a jelenlegi keretek között. Ebben a szakmában is egyre öregebbek a dolgozók, s a fiatalság híján maximum azokat a nyugdíjasokat lehet majd foglalkoztatni, akik egészségügyileg egyre kevésbé felelnek meg a szigorú feltételeknek. 

Az én fizetésem a többszörösére nőtt, és a tiétek srácok? - (Kép forrás: IHO.hu)

Orbán Viktor azt mondta, hogy az ország helyzete jelenleg nem bírja el fizetésemelések végrehajtását, ezért nem tud ajánlani többet a dolgozó magyar népnek. Úgy látszik, hogy pár nap alatt nagyot hasított a magyar gazdaság, mert ma már van pénz a Nemzeti Bank vezetőinek többet adni. Havi 5 millió forintot keresne ezek után. Miközben a múltkori egészségügyi dolgozók tüntetésekor a sajtóban arról volt szó, hogy sokan a nettó 150 ezer forintot sem keresik meg. Pedig az aztán nem pénz. Egy szemüveg csináltatása többe kerül.

De akkor számoljunk. Matolcsy havi 5 milliós fizetését az átlagemberéhez. 5 milliós bruttónak legyen 2,5 millás nettója. Havonta. Eközben 150 ezres nettót számoljunk az egyszerű embernek, mert azzal egyszerű számolni. 16-szorosát keresi meg havonta az MNB vezér ha elfogadják a törvényt. Dávid Ilona MÁV-vezér is a havi 5 milliójával a 16-szorosát tudja megkeresni annak, mint amit egy egészségügyi dolgozó megkeres. Ez röhejes. 1 hónap alatt megkeresi azt, amiért a másik ember egy évig gürcöl minden nap.

Szégyen. Szégyen ez mindannyiunknak. De legfőképp nekik. Csak az a baj, hogy olyan vastag lett mára a pofájukon a bőr, hogy meg sem érzik. Az ország nagy részén az emberek a mindennapi költségeiket alig vagy sehogy sem tudják kifizetni, miközben ők dúskálnak a pénzben. Senki nem mondja azt, hogy mindenkinek ugyanannyit kellene keresnie, de egy pofátlansági határt nem kellene átlépni. 

Ömlik a pénz a vezetőknek, ömlik a pénz a futballkluboknak, ömlik a pénz az olimpiába, de nincs pénz az oktatásra, nincs pénz az egészségügyre és nincs pénz a közlekedésre. Hát mi a franc biztosítja az életünk alapját, ha nem ez a három dolog? Az alapvető dolgokra nem költünk eleget, s ránk rohad az egész, miközben aki megteheti menekül belőle. Menekül a magánegészségügybe, magániskolába (ahogy a politikusok gyerekei - mondjuk ebbe a rendszerbe én sem adnám a gyerekem -, s az autókba. Aztán ha lehet, az emberek menekülnek külföldre. Ott tartunk mára, hogy nem csak egy orvos kaphatja meg a bérének a többszörösét külföldön, hanem bárki. Annyira versenyképtelenek a mai magyar fizetések, hogy nem is érdemes átváltani őket az összehasonlításért.

süti beállítások módosítása