Gombóc mondja

Gombóc mondja

Beteljesedik a NER-liga, kiesett a Debrecen

2020. június 27. - gomboc r2r

2020. júniusának 27-edik napján a Debrecen 1-1-es döntetlent játszott a Pakssal, melynek eredményeképpen kiesett a magyar elsőosztályból. Hogy ez miért olyan fontos? Igazából, egyáltalán nem fontos, de tökéletesen szemlélteti azt, ahogy a Fidesz viszonyul az országhoz. Kihasznál bárkit és bármit a saját céljának elérésében, a saját tőke felhalmozásában és a hatalom megtartásában. Megnézzük bővebben:

Nem kezdjük az elején. Hiába a DVSC egy hosszú múltra visszatekintő csapat, sikereit a közelmúltban érte el, ezért nem megyünk sokáig vissza. A csapat modern-kori története 1994-ben kezdődik, mikor visszajutottak az elsőosztályba, majd rögtön a következő évben bronzérmet szereztek, végül 1999-ben megnyerték a klub első trófeáját, a Magyar Kupát. A klub mindig is híres volt arról, hogy magyar, de leginkább debreceni és környéki kötődésű fiatalokra építi a csapatát, külföldi játékosok igazolására pedig nem (igazán) költenek. Persze ez nem színtiszta magyar csapatot jelentett, de az utánpótlás számára biztosította a játéklehetőséget. Így, ezzel a klubmodellel elkezdtek sikereket elérni. 

2002-ben került a futballcsapathoz Szima Gábor, társtulajdonos, többségi tulajdonos lett az önkormányzat mellett. Onnantól kezdve ő igazgatta a csapat dolgait, a költségvetés pedig továbbra sem lett egetrengető, ugyanakkor a biztos háttér biztosítva lett és szépen lassan elkezdtek jönni a sikerek. Ez 2010-re csúcsosodott ki, mikor a Bajnokok Ligája csoportkörében játszhattak olyan csapatok ellen, mint a Liverpool, a Lyon és a Fiorentina. Csúnyán kikaptak, de azóta sem nagyon sikerül másik csapatnak hasonlót alkotnia, főleg ennyi pénzből. 2011-ben még az Európa Liga csoportkörében megfordultak, majd többször is csak éppen hogy, elég érdekes körülmények között estek ki a csoportkör elérése előtt. Hazai szemmel nézve egy igen erős, nemzetközi színtéren is önmagában megállni képes csapatot alkottak, s tartottak fenn. Mindezt úgy, hogy akkoriban tényleg piaci körülmények között működött a futball, nem az állam csecsén lógva. A nemzetközi sikerekből összeszedett pénzt pedig visszaforgatták és fejlesztették belőle az utánpótlást.

2010-ben megválasztották az új Fidesz-kormányt, bevezették a NER-t, a futball kiemelt stratégiai cél lett, elkezdték önteni a pénzt a fociba annak reményében, hogy majd valamit le tudnak tenni az asztalra. Bejelentették az új stadion építését Debrecenben is, melyet 2014-ben adtak át és azóta is szimbóluma a mai magyar futballnak, csak nem úgy, ahogy szerették volna.

Ma 1 stadionnal közelebb kerültünk a világ élvonalához

-mondta Orbán Viktor a stadionavatón. Van abban valami csodálatosan lenyűgöző, ahogy minden szarrá válik, amihez Orbánnak és a Fidesznek köze van. Holnap ugyanez a stadion már a másodosztályban gyönyörködtetheti az embereket, s az utóbbi 20 év sikercsapata rombadőlt, köszönhetően a kormány aktív hozzájárulásának.

Miután a magyar kormány belenyúlt - mit belenyúlt, beletaposott és széttrancsírozott mindent - a magyar futball pocsolyájába, azzal a céllal, hogy megsegítse azt, nem csinált semmi mást, mint teljes mértékben tönkretette és ez tökéletesen visszatükröződik a DVSC elmúlt 10 évén. Meghozta a kormány a TAO-támogatási jogszabályt, állami cégeken keresztül pumpálja a pénzt a megfelelő csapatokba, a miniszterelnök stadiont építtet a telke végébe és úgy rendezi a dolgokat, hogy jól szerepeljenek. Ez a korszak az a korszak, ahol a pénz számít, nem a tehetség. Nem a munka. Nem az akarat. Ilyen korban a Debrecenhez hasonló csapatok nem szerepelhetnek jól. Pedig a rendszer Szimát is díjazta. Mint fontos klubtulajdonos, ő is kapott kaszinójogokat Debrecenben és Nyíregyházán cserében azért, hogy a Debrecen futballcsapatát terelgeti. Csendes alku.

Hiába jöttek a külföldi cégek az MLSZ megbízásából és mérték fel az utánpótlásban működő szakmai munkát. Mit mutattak ki? Azt, hogy a Debrecen utánpótlása működik Magyarországon a legjobban. Mit jelent ez a gyakorlatban? Nos, azt jelenti, hogy minőségi focisták tudnak kikerülni onnan, az utánpótlás biztosított. A kérdés ugyanakkor az, hogy kinek? Zsóry, Varga, Bódi, Szakály. Mindegyikükön meglátszik a NER-liga lenyomata. Egyik jól játszott a Debrecenben, a másik éppen felkerült az utápótlásból, de egyszer jól eltalálta a labdát és híres lett, a harmadik hosszú időn át jól teljesített, s folytathatnánk tovább. Mi lett a sorsuk? Felvásárolták őket. Nem, nem külföldiek, magyar csapatok. Az állami pénzből felduzzasztott csapatok, ahol nem számít a szakmaiság, a jövő, csak a gyors siker. Így kerültek ezek a játékosok Felcsútra, Fehérvárra... Beváltak? Dehogy! Kapnak/kaptak egy valag pénzt? Persze, az életük hátralevő részében nem kell dolgozniuk. Ilyen a mai magyar futball, ha legyőzni nem tudod, vásárold fel! Pénzt ad az állam, csak nyerni kell.

Nézzük meg az NB1-et:

1. helyezett: Ferencváros. A klub, amely totális csődbe ment, szakmai munkának nyoma sincs, botrány-botrány hátán, mégis sikerül nekik megnyerni a bajnokságot. Miért? Mert a költségvetésük TÖBB, MINT HATSZOR annyi, mint a tavalyi bronzérmesnek. Ezt pedig konkrétan az állam és az állami cégek öntik rá a klubra. Miért? Csendes egyezség a szurkolóbázissal, a Fradikának nyernie kell. Akkor is ha ez mintegy 50 milliárd forintba került 10 év alatt.

2. helyezett: Székesfehérvár. A miniszterelnök kedvenc gyerekkori klubja, amibe ömlik a pénz, igaz, közvetetten. A miniszterelnök egyik kedvenc beruházójának, a Market Zrt-nek a tulajdonosa tulajdonolja és egyengeti a Vidi útjait, cserébe sorra nyerik a közbeszerzéseket, hogy legyen rá pénz.

3. helyezett: Felcsút. A csapat, amelyet a miniszterelnök hozott létre, a saját telke végében, telepumpáltatta állami pénzzel, a klubnak kreált egy hamis múltat, egy hamis jelent, egy nem létező jövőt. Akadémia a neve, mégsem képes egyetlen akadémistát sem felnevelni. Egyszerűbb megvenni máshonnan, a cél amúgy is a miniszterelnök szórakoztatása, nem az egyszerű embereké.

4. helyezett: Mezőkövesd. A kormánynál nagyon jól áll a város szénája. Csak úgy ömlik a pénz mindenféle beruházásra. Nem kell sem indokolhatónak, sem fenntarthatónak lennie. Így van a focicsapat is, teli külföldiekkel, jópénzért. 

Miközben az olyan nevelőklubok, amelyek tényleg megfelelő utánpótlással rendelkeznek, folyamatosan képezik ki a fiatal generációt és építik a futballt (DVSC, MTK, Honvéd,Paks), sehol nincsenek, addig a mesterségesen felpumpált államilag megfelelőnek találtatott kluboknak tökéletesen megfelel ez a helyzet.

Miközben Kósa és Orbán 2010-ben, majd 2014-ben a debreceni stadion átadásán arról beszélt, hogy jön a felvirágzás, éppen hogy akkor ütötték a szöget a csapat koporsójába. Miközben Kósa többek között a klub sikerének is köszönheti a hivatalát és életútját, aktívan hozzájárult annak tönkretételéhez. Így ér körbe a NER, így bomlaszt fel mindent, amihez hozzányúl. Vicces. Persze ettől a DVSC nem lesz kevesebb, de tökéletesen mutatja nekünk kicsiben, hogy mi zajlik jelenleg az országban és a gazdaságban.

süti beállítások módosítása