Gombóc mondja

Gombóc mondja

Vasútállomást mindenhova

2018. szeptember 10. - gomboc r2r

Megdöbbenve tapasztaltam a "mi kis Dávidkánk" legújabb agymenését a Közlekedési Múzeumhoz kapcsolódóan. (Aki nem ismerné, Vitézy Dávid Facebook oldalán utánaolvashat részletesebben) Talán ismét bemutatja hogyan kell felfelé bukni, addig viszont újabb rombolásba kezd. A lényeg, hogy az újonnan épülő Közlekedési Múzeum vasúti megállóhelyet kap. Mint egy falat kenyér! Ez jó kiindulási alapot teremtett arra, hogy kicsit utánanézzek a budapesti vasúti helyzetnek. Amit találhatunk, az gyalázat minden szinten.

Pályaudvarok

Talán kezdjük a legfontosabbakkal, aztán haladjunk szépen a kisebb jelentőségűek felé. Meghatározni is nehéz, hogy mit számítunk bele a pályaudvarok kategóriába, úgyhogy általánosítás helyett nézzük meg a helyzetüket egyesével. Ők Budapest legfontosabb vasúti kapcsolatai kiterjedésük és/vagy forgalmuk miatt, miközben helyzetük cseppet sem rózsás.

Nyugati Pályaudvar

 2006-ban indult el a Kormányzati Negyed - projekt, melynek során a tervek szerint teljesen felújították volna a pályaudvart, a környezetét, új modern irodaházakba költözött volna az állam és a területet emberi közlekedésre alkalmassá tették volna. A tervezés folyt, az ötletek elkészültek, a beruházással már megújult volna a vasútállomás. Sajnos ezt végül addig fúrta a Fidesz, ameddig csak lehetett, s az embereket teljesen a projekt ellen hangolta. (Hiszen minek is költözzenek a hivatalok egy jó közlekedésű, könnyen megközelíthető, a város központi részén lévő, modern és a célra épült irodaházakba, miközben egy lerobbant környék újul meg, ha helyette mehetnek a Várba is, tönkretéve a Vár közlekedését, megközelíthetőségét, turisztikai kiépültségét?) Így sajnos ez a projekt leállt. Azóta folyamatosan hallhatjuk a híreket a pályaudvar beázásáról, az épület állapotának tarthatatlanságáról, a biztosítóberendezés folyamatos hibáiról, a 2018-ban kézi állítású váltókkal operáló legnagyobb pályaudvarunkról... (Ezalatt Bécsben és Berlinben felépült egy-egy teljesen új, modern központi pályaudvar). Legutóbbi elérhető információk az állomás kapcsán a volt közlekedéspolitikai felelős, új MÁV-vezérigazgató Homolya Róbert-interjúban olvashatóak: talán 2022-ben sorra kerülhet. Már csak 4 év. Addig csak kihúzzuk valahogy, ha ránk nem omlik. Igaz, hogy már vagy 6 éve így is kinézhetne, ha a Fidesz nem fúrja meg politikai alapon a projektet:

Az egyik nyertes pályázat. (Forrás: epiteszforum.hu)

Keleti Pályaudvar

 A Keleti sorsa nagyban hasonlítható a Nyugatiéhoz. Az épület és a műszaki tartalom sürgősen felújításra szorulna. Folyamatosan figyelni kell, hogy az épület melyik részeit kell megtámasztani a biztonság kedvéért, miközben az épületben átadtak egy kormányablakot, s ezt a részt teljesen felújították, de egy centivel sem többet, mint ami a kormányablakhoz tartozik. (A környezete megújult a mocskosrohadt mocskosrohadt 4-es metrónak köszönhetően.) A maradék részhez majd valamikor 2022-körül fognak hozzányúlni a fent említett interjú szerint, de ne legyenek hiú reményeink. A Nyugatit és a Keletit biztosan nem fogják egyszerre lezárni, ez pedig azt jelenti, hogy az egyik felújítás pár évvel még tovább csúszik. Hiába, a politikusok nem közlekednek vonattal, nekünk alig 6-7 évet kell várni csak és a Keleti is megújul, ha addig kibírja.

Akár ilyen is lehetne a pályaudvar, de sajnos nem az egész a kormányablak. (Fotó: 444.hu)

Déli Pályaudvar

 A Déli Pályaudvar helyzete immár évek óta kérdéses, köszönhetően annak az egyszerű ténynek, hogy rendkívül jó helyen található, s emiatt folyamatosan be akarják építeni a telkét. Jelenleg is tervben van a pályaudvar bizonyos részeinek a megszüntetése és beépítése sportlétesítményekkel (nincs még elég...), ami miatt bizonyos feladatok átkerülnének Kelenföldre (ahol még fogalmuk sincs hogyan fogják ezeket megoldani, de a sport fontosabb...). Az állomásnak jelenleg úgy kell működnie, hogy semmi sem biztos és senki nem tudja milyen lesz majd a pályaudvar helyzete évek múlva. Mindemellett a teljes pályaudvarra ráférne egy felújítás, melynek során a vágányhálózathoz is hozzá kellene nyúlni. Szinte egy teljesen új pályaudvart kellene építeni. Ezt nyugati szemlélettel rendkívül jól ki lehetne használni, miközben akár a vágányokat is be lehetne fedni bizonyos ingatlanfejlesztéshez. Sajnos előreláthatólag semmi hasonlóról nem hallani, így marad a jelenlegi kiszámíthatatlan pályaudvar még egy ideig.

Kelenföld

 Köszönhetően a mocskosrohadt mocskosrohadt 4-es metrónak Kelenföld is teljesen megújult, mára egy normális vasútállomás képét festi (kivéve a MÁV-ra váró részek, mint a felvételi épület és a régi aluljáró). Budapest legjobb állapotban lévő pályaudvara, egy ideig nem lesz szükség újabb beruházásra, hacsak a Déli kitelepítése miatt nem kell majd valamit csinálni. Kelenföld két arca a Velveten.

Kőbánya-Kispest

 Vele már én is foglalkoztam, annyira rossz állapotban van, hogy a nulláról kellene újraépíteni az egészet. Hiába újult meg a buszvégállomás és a metrós rész, a vasúti oldal teljes hanyatlásban van. Nincsenek szavak, amikkel le lehetne írni, így hát beszéljen inkább egy kép helyettük.

12419030_1496397234001094_6079027062856725855_o.jpg

Egyfajta modern művészeti alkotás ez, egyszerűen tökéletes leírása a helyzetnek. (Saját kép)

Ferencváros

 Fradi nem személypályaudvar, inkább a teherpályaudvari része nagy kiterjedésű, s hamarosan arra is ráérik a felújítás, de nem ez a legfontosabb a mi számunkra jelenleg. Az utasperonok és a vasúti megállóhely elhelyezkedése inkább, mivel a város az utóbbi időben annyit változott, hogy a jelenlegi helye nem igazán megfelelő másra, mint a vasutasoknak a telep közelsége miatt. A vasút tervei szerint ezt a megállót kiváltanák két másikkal, amelyek jobb helyen lennének, de erről kicsit később.

Rákosrendező

 Budapest talán legnagyobb szégyenfoltja ez a mintegy 50 hektárnyi terület, amelyet már jó ideje alig használ a vasút, viszont semmiféle fejlesztés vagy beruházás nem történt annak érdekében, hogy a terület szerepet váltson. Hosszú kilométereken keresztül kettévágja a város szövetét úgy, hogy igazából a funkcióját sem tölti be már hosszú-hosszú ideje. Már én is foglalkoztam azzal, hogy mit lehetne vele kezdeni. Itt és itt és itt és itt.

rakosrend.jpg

Józsefváros

 A páyaudvart bezárták 2005-ben és nem is ok nélkül. Nincs a legjobb helyen és már nagyon le volt amortizálódva. Azóta a felvételi épületből múzeumot csináltak (igaz, még mindig nem nyílt meg), de a többi részén igazából nem történt semmi különös. A sínek és a felsővezetéki rendszer szépen lassan eltűnik ilyen-olyan okokból, de a terület továbbra is a vasút "kezelésében" van. Ez egyszerre rossz és jó hír is. Miért? Mert amikor a nagyobb pályaudvarokat le kell majd zárni a felújítások miatt, a vonatoknak továbbra is indulnia és érkeznie kell valahova, márpedig egy az egyben semmi nem fogja tudni átvenni a szerepüket. Tehát szükség lenne egy vészmegoldásra annak érdekében, hogy ne kelljen drasztikus változtatásokat bevezetni a menentrendben. Itt létre lehetne hozni egy ötvágányos miniállomást annak érdekében, hogy ne legyenek problémák, s amit csak ilyen esetekben használnának. Ez nem akadályozná meg a terület nagy részének hasznosítását, de a vasút is jól járna, mert lenne hova fordulnia vész esetén.

jozsefvaros.jpg

Az ábra nem méretarányos (hosszban), de megmutatja, hogy mire gondoltam. A terület kis részét igényelné, de fontos szerepet kaphatna bizonyos időközökben. Tárolónak pedig ott van Kőbánya-Felső.

Megállóhelyek

Igazából két részre lehetne osztani a fővárosi vasúti megállókat. Az egyik az, amelyeket az utóbbi időben átépítették és most egy ideig nem lesz szükségük beavatkozásokra ( például Angyalföld, Albertfalva) és azokra, amelyek azonnali, halaszthatatlan felújításra/áthelyezésre szorulnak (Zugló, Kőbánya-Alsó, Rákos). Sajnos meg kell állapítanunk, hogy sok, apróbb projektre lenne szükség annak érdekében, hogy a vasútban rejlő potenciált jobban ki lehessen használni a fővárosban.

Az egyik ilyen a Gödöllői HÉV-hez kapcsolódik, ahol Rákosfalva néven létesülne új megálló a HÉV-hez, amely a HÉV-felújításakor elvileg megtörténik majd. Aztán ott van Zugló helyzete, a mostoha vasúti megálló, ami kitűnő helyen van, csak arra vár, hogy a metró végre megérkezzen és ahhoz kapcsolódóan felújítsák és jó esetben kibővítsék végre. Itt található egy kitűnő terv, amelyhez innen is gratulálok a kiötlőinek.

Az egyik tervezett új vasúti megállóhely (Kép forrása: vg.hu)

Közlekedési Múzeum megálló

 Mint láthattuk, Budapest rendelkezik néhány vasútállomással, amelyek nem mindig a legjobb kapcsolatokkal rendelkeznek, s nem a legoptimálisabb helyeken vannak, de az szinte biztos, hogy borzasztó állapotban vannak. "Nincs pénz" a fenntartásukra. Ezt döntse el mindenki maga. 

 Valamelyik nap nézegettem az új Közlekedési Múzeum terveit, s arra lettem figyelmes, hogy egy új vasúti megállót is terveznek építeni hozzá. Lehet, hogy ez csak nekem volt újdonság, de egy kicsit megrökönyödtem. Mégis mi indokolja ennek a létrehozását? A Múzeum? Mégis mi fog itt megállni? Egyáltalán hol? Átmenő vágány melletti peron?

megallokbp.jpg

Az új Közlekedési Múzeum megálló, a jelenlegi Ferencváros megálló, illetve a tervezett, optimális helyen lévő Közvágóhíd és Üllői út megállóhelyek, amelyek felváltanák a jelenlegi ferencvárosi megállást a tervek szerint

 A Közvágóhíd megálló egy régóta vágyott megálló, amely a jelenleg felfutóban lévő terület mellett az átszállási kapcsolatokat is kiszolgálná. Az 1-es villamos közelebb lenne, mint most Ferencvárosban, ezzel sokkal modernebbé válhatna az átszállás, gyorsan elérhetővé a Nemzeti és a Müpa, a 2-es villamosnak köszönhetően pedig a közeli irodák és a Belváros felé lenne könnyű továbbutazni. Jelenleg a HÉV-re, később már az 5-ös metróra biztosítana majd átszállást ez a megálló. Az Üllői úton egyértelmű cél a 3-as metró kiszolgálása, ugyanakkor több nehezítő körülmény is van, ezért nem fogadnék rá, hogy ez a közeljövőben megépül/kialakul. A múzeumi megálló esetében átszállókapcsolat szintén csak az 1-es villamos van, esetleg a 37-es villamos, közlekedési szempontból a megállónak jelentősége nincs. 7 villamosmegálló a távolság a Közvágóhídtól, komoly utazási idő különbség nincs.

megallotav.jpg

Az ábrán láthatjuk a Múzeum megálló elhelyezkedését, mellette a megszűnt Józsefvárosi Pályaudvarral, egy ugrásra a Keleti Pályaudvarral, a megálló szomszédságában pedig Kőbánya-Felsővel. Kőbánya-Felső és a Múzeum megálló között pedig található Budapest azon pontja, ahol a Körvasút vágánya keresztezi a Keleti felé igyekvő vágányokat.

Azon a ponton, ahol a Körvasút keresztezi a Keleti felé tartó vágányokat, az a legoptimálisabb pont egy igazi központi pályaudvarnak az egész városban. Erről a pontról minden irány elérhető, minden Budapestről kifelé tartó vasútvonal. Sokan vitatkoztak már arról, hogy erre szükség van-e vagy sem, megépül-e valaha, vagy sem, de az biztos, hogy a most tervezett Múzeum megálló útban lesz és feleslegessé válik, ha megépül.

Tehát létesül egy megálló egy bezárt pályaudvar mellett, közvetlenül az optimális átszállópont mellett, miközben ugyanarra a villamosra ad átszállást, amire 7 villamosmegállóval arrébb is. Eközben ne felejtsük el, hogy a fővárosi vasúthálózat rendkívül leterhelt és elöregedett, az itt közlekedő vonatok száma rendkívül nagy, s a Keletibe kizárólag erre lehet bevinni vonatokat, keresztül ezen a megállón, miközben az ide tartó vonatok egymást érik.

Én nem látom jó ötletnek se a helyszínt se a megálló szükségességét, de ez csak az én véleményem. Úgy vélem, hogy pusztán a Múzeum számára épülne, egoista szempontból minden mást figyelmen kívül hagyva. Arra a sorsra fog jutni, mint a Vasúttörténeti Park megállója, amely szintén igazi ok és cél nélkül épült. Kapozás megy össze-vissza, hosszútávú elképzelések nélkül, hosszútávú fejlesztési tervek és célok nélkül. Hiába öntöm a zsákba a pénzt, ha az alján lyukas.

Szüksége van a MÁV-nak erre a megállóra? Budapestnek? Az utasoknak?

süti beállítások módosítása